اور فرز چیست؟! راهنمای خرید اور فرز

اور فرز یا فرز نجاری( Electric router) یکی از ابزارهای مورد نیاز و در واقع ملزومات هر کارگاه نجاری و اعضا خانواده بزرگ فرزها می باشد که در موارد متعدد مانند ابزار زدن لبه میز و صفحات چوبی، گود کردن جای شیشه یا زه وار قاب عکس، یا کنده کاری چوب و ام دی اف و انواع پلیمر ها مانند صفحات پلی اتیلن و … و البته برای لبه گیری و صاف کردن لبه های برش خورده چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

اور فرز چیست؟! راهنمای خرید اور فرز

این دستگاه با سرعت بسیار بالا در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار دور بر دقیقه تیغ یا ابزار را به چرخش در می آورد و و برای ایجاد شیار، زه وار، ایجاد سوراخ و برش و ایجاد اتصال های چوبی و بسیاری دیگر از انواع اموری که در کار نجاری انجام می شود.

کاربرد اور فرز

حتما بارها و بارها لبه های میز های ناهار خوری یا لبه های میز های تحریر چوبی یا دسته مبلمان های چوبی را مشاهده کرده اید که با شکل های خاصی به صورت نیم گرد یا گرد ابزار خورده یا به شکل های جذاب دیگری درآمده است.

یا حتما به این فکر کرده اید که شیار لازم برای جای گرفتن شیشه های وسط میز و مبلمان به چه شکل ایجاد شده اند یا طرح هایی که روی پایه های میز و مبلمان و مصنوعات چوبی دیگر ایجاد شده اند با چه وسیله ای انجام شده است؟! انجام این کارها همگی بوسیله اور فرز یا فرز نجاری انجام پذیر است و البته کار اور فرز به همین چند مورد منتهی نمی شود و در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

در هنگام ساخت مصنوعات چوبی مانند میز و مبل و کتابخانه چوبی و … از اتصالات چوبی استفاده می شود که تعداد این اتصالات بسیار زیاد و برای هر نوع فضایی یک اتصال مخصوص بکار برده می شود و برای ایجاد این اتصالات و درآرودن جای این اتصالات در بسیاری از موارد از اور فرز نجاری استفاده می کنند که می توانند با تیغ های متنوعی که برای استفاده روی اور فرز وجود دارد شکل ها و فضاهای مختلفی را میتوان برای هر اتصال ایجاد نمود.

در سالهای اخیر با ورود مبلمان های ترکیبی چوب و رزین یا چوب و فلز باز هم استفاده از اور فرز نجاری بسیار بیشتر شده است و برای کنده کاری محل ریختن رزین یا فضای قرار گیری فلز می توان از اور فرز استفاده نمود.

اگر بخواهیم توضیح دهیم که کار اور فرز چیست شاید نتوان به تمام مواردی که می توان بوسیله اور فرز انجام داد اشاره کرد چون با توجه به خلاقیت نجار یا استاد کاری که از اور فرز استفاده می کند می توان کارهای بسیار بیشتری را توسط این ابزار کارآمد انجام داد که به عنوان مثال می توان برای گندگی اسلب یا الوارهای بسیار پهن و بزرگ که عرض آنها بیشتر از عرض رنده گندگی یا دستگاه گندگی است میتوان بوسیله اور فرز انجام داد و براحتی با ساخت یک شابلون یا گونیایی که اور فرز روی آن قرار می گیرد می توان سطح اسلب یا تخته چوبی را صاف و کاملا مسطح کرد که برای سنباده زنی و رنگ اماده شود

یا برای هم تراز کردن با اندازه کردن دو یا چند قطعه چوبی با یکدیگر می توان از اور فرز نجاری استفاده کرد و با استفاده از تیغ اور فرز های مناسب می توان قطعات برش خورده توسط اره فلکه یا هر اره ی دیگری را با الگو و نمونه اولیه یکی کرد و به اندازه نهایی رساند. همان طور که گفته شد نحوه کار با اور فرز به شدت به خلاقیت استاد کار بستگی دارد و برای بسیاری از کارها می توان از اور فرز نجاری برای ساخت مبلمان و مصنوعات چوبی استفاده نمود

انواع فرز نجاری ( انواع اور فرز نجاری)

اور فرز بنا بر نوع کار و حجم استفاده از آن در چندین مدل طراحی و تولید میشود که برای انجام کارهای سنگین تر از اور فرز های بزرگ و به همین ترتیب برای انجام کارهای ظریف تر و حجم کمتر از اور فرز های کوچک و اور فرز های مشتی می توان استفاده کرد.

اور فرزها را میتوان بر اساس چند مشخصه دسته بندی کرد که یکی از مهمترین آنها مکانیزم و نحوه کارکرد کفی اور فرز است که حالت ها و مدلهای مختلفی برای آنها طراحی و ساخته شده است و دسته بندی اصلی دیگر بر اساس حجم دستگاه و توان موتور اورفرز است و دسته بندی آخر بر اساس سایز کولت و کارگیر تیغ اور فرز است که در اینجا به آنها اشاره خواهد شد

اور فرز چیست؟! راهنمای خرید اور فرز
اور فرز چیست؟! راهنمای خرید اور فرز

 

فرز نجاری های با ارتفاع قابل تنظیم

این نوع اور فرز های نجاری از معمول ترین انواع اور فرز است که در صنایع چوب و کارگاه های نجاری از انها استفاده میشود و تقریبا در هر کارگاه نجاری می توان یکی از این اور فرز ها را دید و اصولا وقتی از فرز نجاری یا اور فرز نام می بریم این نوع اور فرزها در ذهن تصور می شود. اور فرز های نجاری ارتفاع متغیر در حجم و توان های مختلف و با سایز کولت های مختلف در بازار وجود دارند

اور فرز نجاری ترکیبی

این نوع اور فرز ها از ترکیب یک فرز نجاری ثابت و یک پایه اور فرز با ارتفاع متغیر تشکیل شده اند و میتوان با توجه به نوع استفاده از هریک از آنها استفاده کرد که برای استفاده در جایی که نیاز به اور فرز با ارتفاع قابل تنظیم است می توان از پایه ارتفاع متغیر همراه با فرز ثابت استفاده کرد و برای استفاده در پانتوگراف یا میز فرز می توان پایه متغیر را باز کرده و از فرز نجاری با پایه ثابت آن استفاده کرد.

تقریبا تمام برندها انواع اور فرز ها را تولید می کنند ولی برخی از برندها در تولید مدلهای خاصی بهتر عمل کرده اند و ویژگی های بیشتری در اور فرز های خاص خود قرار داده اند.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code