انواع برش ورق

در اطراف و محیط زندگی و فضای کار هر یک از ما فلزات کاربردهای مختلفی مانند وسایل خانه، میز و صندلی، خودرو، تلفن همراه، بیلبوردها و … دارند. برش زدن قطعات فلزی به اندازه مناسب و خم کردن آن ها برای ساخت هر کدام از محصولات، به روش های مختلف سنتی و مدرن انجام می شود. برش زدن ورق آهن به روش های فرزکاری، سنگ زنی، تراشکاری، رزوه زنی و سمباده زنی جزء برش های سنتی است. برش زنی با پلاسما، هواگاز، واترجت، لیزر، وایرکات و گیوتین از جمله انواع برش ورق به شمار می رود.

انواع برش ورق

منظور از برش ورق چیست؟

برش ورق در صنایع مختلف، کارگاه ها و کارخانه های بزرگ از کارهای ابتدایی برای ساخت محصولات مختلف به شمار می رود. هر کدام از انواع روش های برش آهن دارای معایب و مزایایی هستند که در انتخاب روش برش نقش مستقیمی دارند. علاوه بر این، روش برش آهن یا برش ورق با توجه به نیاز و کاربرد آن مشخص می شود.

در ادامه به انواع برش ورق می پردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

انواع روش برش ورق

به صورت کلی می توان انواع فرآیندهای برش را به دو دسته اصلی برش پانچی و پروفیل تقسیم کرد. برش قیچی به عنوان مثال برش پانچی با استفاده از روش های مکانیکی انجام می گیرد که با استفاده از ابزار یا تجهیزات مورد استفاده، بخشی از ورق به یک باره و تحت نیروی مکانیکی برش داده می شود.

در تکنیک برش پروفیل، با استفاده از ابزار خاص، بخش مورد نظر را ترسیم می کند و برش کاری و جداسازی انجام می شود.

برش ورق با قیچی

از روش های اولیه در برش ورق آهن، برش با قیچی است که یک روش مکانیکی محسوب می شود. از این وسیله برای فلزاتی که ضخامت کمی دارند، از جمله برای برش ورق های روغنی، ورق های رنگی، ورق های گالوانیزه، همچنین شمش ها و میله ها استفاده کرد.

از فاکتورهای مهمی که در کیفیت انواع برش ورق با قیچی ها مؤثر است، میزان چسبندگی ورق به قیچی و تنظیمات مناسب قطعه کار در حالت افقی، ثابت ماندن قیچی در سطح و داشتن پایه های ایمن و همچنین تیز بودن و استحکام تیغ های آن می باشند.

قیچی ها انواع دستی، اهرمی، گیوتین، گردبر و برقی دارند:

قیچی دستی برای برش انواع ورق

زمانی از قیچی دستی استفاده می شود که به برش ورق فلزی در جهت ایجاد حفره و ساخت قطعات فلزاتی با اشکال نامنظم نیاز باشد. قیچی های دستی که برای انواع برش ورق استفاده می شوند شامل انواع سوراخ بر، لوله بر، زاویه بر، طویل بر، فرم بر و مستقیم می باشند.

قیچی اهرمی

استفاده از قیچی های اهرمی از انواع برش ورق می باشد که از گذشته های دور جزء روش های برش زنی آهن کاربرد داشته است.

قیچی های اهرمی به سه دسته قیچی اهرمی ساده، قیچی اهرمی رومیزی یا وزنه ای و قیچی اهرمی یونیورسال یا مرکب تقسیم می شوند که هر کدام در شرایط مختلف، برای کارهای متنوع و برش ورق های با ضخامت متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

گیوتین

گیوتین یکی دیگر از انواع برش ورق با قیچی است که بخش هایی یکنواخت از ورق را به شما می دهد. از دیگر ویژگی برش با گیوتین این است که برش ها نسبتاً بدون حفره ایجاد می شوند. برش با دستگاه گیوتین مشابه قیچی است و دقیقاً از یک طرف ورق شروع می شود. استفاده از گیوتین به عنوان یکی از انواع برش ورق مزایایی از جمله سرعت، دقت و سادگی را به دنبال دارد.

قیچی های گیوتینی در دو نوع هیدرولیک یا جک دار و موتوری ساخته و به صنعتگران عرضه می شوند.

برش گیوتین به دو صورت هیدرولیک و ضربه ای است. گیوتین های ضربه ای سرعت برش بیشتری دارند؛ اما گیوتین های هیدرولیکی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند و برای ورق های ضخیم نیز کاربرد دارند.

انواع برش ورق
انواع برش ورق
قیچی گردبر

برای برش ورق های با ضخامت حدود ۶ میلی متر به شکل دایره می توان از قیچی گرد بر استفاده کرد. قیچی گردبر دستی یا قیچی ورق بر با حرکت چرخ روی دستگاه، انرژی مکانیکی را اعمال می کند و برش را به صورت دایره ای انجام می دهد.

در برش با قیچی گرد بر ماشینی، نیروی الکتریسیته به انرژی مکانیکی لازم برای عملیات برش زنی ورق تبدیل می شود.

قیچی برقی

قیچی های برقی برش آهن به چند مدل مختلف قیچی ارتعاشی دستی و رومیزی و ستونی، قیچی نیبلر و قیچی یونیورسال برقی تقسیم می شوند.

قیچی های برقی با استفاده از نیروی الکتریکی، ورق های فلزی را برش می زنند. سوراخکاری ورق ها، میلگردها، نبشی و تیرآهن با استفاده از این مدل قیچی ها جزء روش های ساده برش آهن است.

برش فلزات با واترجت

از روش های برش فلزات با تکنیک برش پروفیل می توان به برش های واترجت، پلاسما، EDM، لیزر و … اشاره کرد.

برش واترجت از روش های قدیمی و سنتی برش ورق می باشد که از دهه ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار گرفته است. برش های نسل بعدی شامل EDM و پلاسما می باشند که از دهه ۱۹۶۰ جزء انواع برش ورق می باشند.

برش واترجت برای ضخامت های مختلفی از مواد متفاوت قابل استفاده است و برای برش ورق های با تعداد زیاد کاربرد دارد. از ویژگی های برش با واتر جت می توان به این مورد اشاره کرد که در صورت بالا بودن سختی ورق و مواد به کار برده شده، باید برش کندتر انجام شود.

از معایبی که برش واترجت دارد می توان آلودگی صوتی، آلودگی ذرات در محیط و همچنین شرایط خاص نگهداری آن را نام برد.

برش EDM

برش EDM (Electrical Discharge Machining) یکی از روش های سنتی برای برش آهن می باشد. به برش EDM ماشین کاری تخلیه الکتریکی، ماشین کاری جرقه ای نیز گفته می شود. فرآیند برش EDM کند است و برای برش های بسیار دقیق کاربرد دارند.

روش تخلیه الکتریکی است که با دستگاه های وایرکات انجام می گیرد، سبب ایجاد گرما روی قطعه کار و برش آن می شود. با ماشین کاری تخلیه الکتریکی تماس مستقیمی بین قطعه کار و همچنین الکترود یا سیم دستگاه ایجاد نمی شود.

انواع دستگاه برش آهن با تخلیه الکتریکی شامل وایرکات Wire EDM، اسپارک Sinker EDM و سوپردریل Hole Drilling EDM است.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code