تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟

برای برش مواد سختی مانند آهن، سنگ و… از ابزار مختلفی استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین ابزار برای برش انواع مصالح، سنگ فرز است. با پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلفی از فرزها به بازار وارد شدند که هر کدام برای کار خاصی استفاده می‌شود. یکی از کاربردی‌ترین انواع سنگ فرز برای برش سنگ و فلز، فرز آهنگری و فرز سنگبری است. اما تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟ در این نوشتار پس از معرفی فرز آهنگری و سنگبری، به این سوال پاسخ می‌دهیم.

تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟

فرز آهنگری چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، فرز آهنگری ابزاری برای برش انواع فلزات و آهن است. این ابزار در کارگاه‌های آهنگری و صنایع مرتبط با آن استفاده می‌شود. سرعت فرزهای آهنگری بین ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دور در دقیقه است و می‌تواند سخت‌ترین فلزات را با صفحه برش مخصوص برش دهد. همچنین، قطر صفحه‌ فرزهای آهنگری معمولا ۱۸۰ میلی‌متر است. رونیکس تولیدکننده انواع فرز آهنگری مناسب برای کاربری‌های مختلف است. برای آشنایی با این محصولات کلیک کنید.

فرز آهنگری برای برش آهن آلات و فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در نتیجه عمده کاربرد فرز آهنگری در ساخت و ساز و صنعت است. اگر گمان می‌کنید که با استفاده از اره آهن بُر می‌توان کار فرز آهنگری را انجام داد، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. تعداد دور آزاد این فرز از فرز سنگبری بیشتر بوده و حدود ۸ هزار الی ۸ هزار و ۵۰۰ دور در دقیقه است. فرز آهنگری در حین داشتن سرعت و قدرت بالا، انرژی کمی را مصرف می‌کند؛ در نتیجه می‌توان آن را یک فرز محبوب و پرکاربرد دانست.

فرز سنگبری چیست؟

فرز سنگبری ابزاری ایده‌آل برای برش و سنباده‌زنی سنگ و گرانیت است. این ابزار در ساختمان‌سازی و کارگاه‌های سنگ‌بری کاربرد زیادی دارد. این ابزار معمولا سرعتی بالغ بر ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند و قطر صفحه برش آن ۲۳۰ میلی‌متر است.

با توجه به نام این فرز می‌توان نتیجه گرفت که فرز سنگبری برای برش انواع سنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، این ابزار یک ابزار ساختمان سازی است که جهت برش و سنباده زدن سنگ و گرانیت استفاده می‌شود. کاربرد فرز سنگبری بیشتر در نما سازی ساختمان‌ها است. صفحه بزرگ و چرخان فرز سنگبری با سرعت ۶ هزار الی ۶ هزار و ۵۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد و سنگ‌هایی تا قطر ۲۳۰ میلی متر را برش می‌زند.

تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری چیست؟

با اینکه هر دو این ابزار در دسته سوپرفرزها قرار می‌گیرند، اما در ساختارشان تفاوت‌هایی وجود دارد.

سرعت عملکرد؛ مهم‌ترین تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

اولین تفاوت در سرعت چرخش این ابزارآلات است. سنگ فرزهای سنگبری بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه سرعت دارند، در حالی که سرعت فرزهای آهنگری بین ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دور در دقیقه است. این مساله به دلیل ابعاد، زوایا و گام دنده این ابزارآلات است. به‌طور کلی دنده فرزهای سنگبری نسبت به فرزهای آهنگری بزرگ‌تر است.

ابعاد؛ بحثی مهم در تفاوت صفحه فرز سنگبری و آهنگری

یکی دیگر از تفاوت‌های بین این ابزارآلات تفاوت صفحه برش سنگ و آهن است. قطر صفحه فرزهای آهنگری نسبت به فرزهای سنگبری کوچک‌تر است. صفحه برش معمولا فرزهای آهنگری ۱۸۰ میلی‌متر و فرزهای آهنگری ۲۳۰ میلی‌متر قطر دارند.

اگر قصد استفاده از این ابزار را در کارگاه‌های صنعتی دارید، به هیچ عنوان از این ابزار برای کار دیگری استفاده نکنید. چرا که به موتور آن‌ها آسیب‌های زیادی وارد می‌کند. اما اگر قصد انجام کارهای سبک خانگی را دارید، می‌توانید از هر کدام از این ابزار استفاده کنید.

تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟
تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری در چیست؟
چند نکته ایمنی که در زمان استفاده از فرز سنگبری و آهنگری باید به آن‌ توجه کنید:

کار کردن با فرزهای سنگبری و آهنگری می‌تواند خطرناک باشد و به شما آسیب بزند. اگر می‌خواهید در برابر این آسیب‌ها در امان باشید، بهتر است چند نکته ایمنی را بدانید و رعایت کنید. از جمله نکات ایمنی قابل توجه در استفاده از فرزهای سنگبری و آهنگری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چک کردن تیغه‌های فرز، پیش از استفاده و اطمینان پیدا کردن از محکم و سالم بودن آن‌ها الزامی است.
 • به هیچ وجه تیغه فرز را خودتان جای گذاری نکنید و برای انجام این کار از یک فرد متخصص کمک بگیرید.
 • قطعه کار را در فاصله استاندارد تا فرز قرار دهید که احتمال آسیب به انگشتان شما به حداقل برسد.
 • در زمان استفاده از دستگاه فرز، از قرار دادن حجم و وزن زیادی در دستگاه فرز خودداری کنید تا آسیبی به دستگاه و انگشتانتان وارد نشود
 • چنان چه احساس کردید که مهره محور فرز دستگاه بیش از حد محکم شده است، دستگاه را خاموش کرده و آن را با استفاده از ابزار مخصوص کمی شل کنید. در صورت استفاده از نیروی چرخشی دستگاه برای باز کردن مهره، ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به خودتان وارد کنید.
 • خواندن دفترچه راهنمای دستگاه فرز، پیش از استفاده از آن، الزامی است. چرا که در این دفترچه ، شرایط استفاده از دستگاه و تنظیم سرعت و بار لازم برای کار به شما توضیح داده شده است.
 • دست‌ها و بدن خود را در زمان استفاده از دستگاه فرز در فاصله استاندارد قرار دهید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن به وسیله پلیسه های تولید شده توسط دستگاه فرز، بهتر است از عینک حفاظتی استفاده کنید و پس از خاموش کردن دستگاه، تراشه‌های پلیسه را جمع آوری کنید.
 • لباس‌های گشاد، شال گردن و انگشتر خود را قبل از کار کردن با دستگاه خارج کنید؛ چرا که گیر کردن این موارد در دستگاه فرز می‌تواند شما را به سمت این دستگاه بکشاند و خطرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.
 • با قرار دادن یک حفاظ مناسب روی دستگاه، از بروز آسیب‌های احتمالی در زمان شکسته شدن تیغه جلوگیری کنید.
 • دستگاه را با استفاده از روغن‌های مخصوص خنک کنید.

اگر قصد دارید یکی از این دو نوع فرز را خریداری کنید، توصیه می‌کنیم حتما با یک شخص کاربلد در این زمینه مشورت کنید و فرزی را که با نوع فعالیت‌های شما متناسب است، خریداری کنید.

جهت خرید دستگاه فرز سنگبری و آهنگری به موارد زیر توجه کنید :

 • قطر صفحه
 • نوع کارایی
 • سرعت دستگاه
 • مارک دستگاه

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code