میکرومتر چیست؟

میکرومتر از ابزارهای اندازه گیری دقیق است که برای اندازه گیری داخل، خارج، ضخامت، قطر و ارتفاع قطعات کاربرد دارد. میکرومتر برای اندازه گیری قطعات با جنس های مختلف مانند چوب، فلز و … قابل استفاده است. انواع میکرومتر به شکل های میکرومتر میلیمتری و میکرومتر اینچی تولید می شوند که هر کدام کاربردهای خاصی دارند. در بخش های مختلفی که به اندازه گیری دقیق نیاز است از جمله آزمایشگاه ها و صنایع مختلف، از ریزسنج یا میکرومتر استفاده می شود. در ادامه سعی می کنیم ابتدا بگوییم که میکرومتر چیست؟ در چه جاهایی از آن استفاده می شود و انواع آن را همراه با تصاویر بیاوریم.

میکرومتر چیست؟

درباره اینکه ریزسنج چیست؟ صحبت کردیم. حال می خواهیم تاریخچه پیدایش زیرسنج یا همان میکرومتر را با هم مرور کنیم.

در دهه ۱۶۳۰ یک ریاضیدان، ستاره شناس و مخترع ابزارهای علمی انگلیسی به نام ویلیام گاسکوئین بر روی تنظیم نقطه نوری کپلریان کار می کرد. در این هنگام رشته ای از تار عنکبوت در نقطه کانونی دو لنز قرار گرفت. این اتفاق سبب شد تازمینه دید، تیره و روشن شود و او دریابد که اگر از خط برای راهنما استفاده شود، دقت تلسکوپ بیشتر می شود.

زمانی که سیم های ضربدری را در نقطه کانونی قرار داد، با ایجاد تغییراتی در مراحل آزمایش های خود به این نتیجه رسید که می توان اندازه تصویر بین دو نقطه کانونی را با دقت بسیار بالایی اندازه گرفت.

این اتفاقات مقدمه ای برای اختراع و ساخت میکرومتر بود.

از میکرومتر در کجا استفاده می کنند؟

میکرومترها به عنوان یک ابزار اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای بسیار زیادی دارند. برای کاربرد میکرومتر می توان به استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت پزشکی، خودروسازی، هوا و فضا، فلزکاری، پروژه های عمرانی، تولید ابزارهای دقیق و … اشاره کرد.

– اندازه گیری قطر شیار اجسام مختلف

– اندازه گیری ضخامت لوله ها

– اندازه گیری ضخامت ورق و کاغذ

– اندازه گیری ابزار و وسایل با سایزهای متنوع

انواع میکرومتر

میکرومترها با توجه به کاربردی که دارند، متنوع هستند. به طور کلی ریزسنج ها به ۴ دسته تقسیم می شوند:

۱- میکرومترهای بیرونی که ضخامت را اندازه گیری می کنند.
۲- میکرومترهای درونی؛ قطر داخلی اجسام توخالی را اندازه گیری می کنند.
۳- میکرومتر عمقی برای اندازه گیری عمق شکاف یا سوراخ کاربرد دارد.
۴- میکرومتر لوله که ضخامت دیواره لوله یا ضخامت لوله را اندازه گیری می کند.

هر یک از این انواع نیز دارای انواع مختلفی هستند که به اختصار توضیحاتی را درباره آن ها ارائه می دهیم.

میکرومتر بیرونی

میکرومتر خارجی از انواع میکرومتر است و به میکرومترهایی گفته می شود که با آن ها اندازه خارجی قطعات کوچک از جمله ضخامت و قطر را اندازه می گیرند.

میکرومتر داخلی

میکرومترهایی که برای اندازه گیری قطر سوراخ ها و همچنین فاصله بین شیارهای بزرگ استفاده می شوند، میکرومترداخلی نام دارند.

میکرومتر داخلی شبیه به یک قلم است و در وسط دارای یک لوله فلزی است که می چرخد. با چرخش لوله فلزی، میکرومتر منبسط می شود و با سیستم اندازه گیری، سایز قطر و یا فاصله مشخص می شود.

میکرومتر داخلی برای مهندسی، مکانیک، تولید و مونتاژ تجهیزات و قطعات در صنایع مختلف مانند هوافضا، خودروسازی و ماشین کاری کاربرد دارد.

میکرومتر چیست؟
میکرومتر چیست؟
میکرومتر پیچ دیفرانسیل

ضخامت و فواصل کوچک با دقت بسیار بالا با میکرومتر پیچ دیفرانسیل اندازه گیری می شود. دقت این میکرومترها در مقایسه با میکرومترهای معمولی و استاندارد، بیشتر است. این نوع میکرومترها دارای دو نوع پیچ هستند که با چرخش آن ها یکی به سمت جلو و دیگری به سمت عقب حرکت می کند.

میکرومتر تیغه ای

میکرومتر تیغه ای از ابزارهایی است که برای اندازه گیری میکرومتر شیار مورد استفاده قرار می گیرد. این میکرومترها شکل تیغه ای دارند و می توان آن ها را در شیارهایی مانند انواع خارها برای اندازه گیری قرار داد.

میکرومتر نوع کولیس

احتمالاً بسیاری از شما مخاطبان می دانید که کولیس چیست؟ با این حال می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم تا افرادی که با این وسیله آشنا نیستند، درباره آن اطلاعات کسب کنند.

میکرومترها نوعی کولیس هستند؛ اما در مقایسه با کولیس ها دقت بسیار بالاتری دارند و همچنین از لحاظ قیمتی نیز گران قیمت تر می باشند.

میکرومتر مدادی

از میکرومتر مدادی برای اندازه گیری قطر و ضخامت اجسام و قطعات کوچک استفاده می شود. این نوع از میکرومترها در مقیاس سانتی متر، میلی متر، دهم و صدم میلی متر اندازه گیری می کنند.

میکرومتر مدادی در صنایع مکانیکی، پزشکی، فلزی و … کاربرد دارد.

میکرومتر یونیورسال

میکرومتر یونیورسال یا universal میکرومتری است که عملکردی چند گانه دارد. این نوع میکرومتر جزو میکرومترهای خارجی است و برای اندازه گیری قطر و ضخامت با دقت بسیار بالا مناسب است. میکرومتر یونیورسال برای تولید و انجام فرآیندهای ماشین کاری با اندازه گیری های دقیق کاربرد بسیاری دارد.

میکرومتر یونیورسال از چند میلی متر تا چند اینچ را می تواند اندازه گیری کند. با این حال دقت این نوع میکرومتر می تواند تفاوت اندازه حتی در حد کمتر از ۰.۰۱ میلی متر یا ۰.۰۰۱ اینچ را تشخیص دهد.

میکرومتر رزوه پیچ

رای آشنایی بیشتر با میکرومتر چیست؟ باید بدانید که میکرومتر قطر گام یا میکرومتر رزوه ای برای اندازه گیری قطر گام اجسام رزوه دار مانند پیچ و مهره کاربرد دارد. به طور خاص می توان گفت این نوع میکرومتر برای اندازه گیری دقیق قطر اسمی پیچ، قطر کوچک پیچ و همچنین قطر گام کوچک استفاده می شود.

میکرومترهای رزوه ای معمولاً در فرآیندهای ماشین کاری، تولید وکنترل کیفیت کاربرد زیادی دارند.

میکرومتر حدی

میکرومترهای حدی دارای قسمت نوک کاربیدی هستند و به عنوان میکرومتر پیچ سنج یا میکرومتر دوقلو نیز نامیده می شوند. میکرومتر حدی از انواع میکرومترهای بیرونی به شمار می روند.

میکرومتر حدی برای اندازه گیری ابعاد و فواصل بسیار کوچک استفاده می شود و دقت بسیار بالایی برای سنجش آن ها دارد.

این نوع میکرومتر در حوزه های مختلفی مانند تولید، مترولوژی و همچنین مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد.

میکرومتر حفره ای

میکرومتر سوراخ یا حفره ای برای اندازه گیری دقیق قطرهای داخلی یا سوراخ های اجسام استوانه ای کاربرد دارد.

این نوع میکرومتر در مقایسه با کولیس، دقت بسیار بالاتری دارد به همین دلیل در فرآیندهایی با دقت بالا کیفیت زیادی ایجاد می کنند.

اندازه گیری ابعاد داخلی در فرآیندهای مختلف تولید از جمله بازرسی سوراخ های سیلندر، بلوک های موتور، یاتاقان ها، لوله ها و اجزای استوانه ای با استفاده از میکرومترهای حفره ای انجام می گیرد.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code