دستگاه چکش تخریب چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از انواع ابزارهای برقی امروزه بسیار رایج است که از جمله آنها می ‌توان به دستگاه چکش تخریب اشاره کرد. این ابزار خود در واقع نوعی چکش است و برای افرادی که مخصوصا در پروژه های ساختمان سازی هستند و کار ساخت و ساز را انجام می دهند، یک ابزار بسیار مهم به شمار می‌آید.

دستگاه چکش تخریب چیست و چه کاربردی دارد؟

البته دیگر مشاغل هم از این دستگاه در موارد مختلفی استفاده می کنند اما عمده کاربرد دستگاه چکش تخریب در صنعت ساختمان سازی است. در این پست میخواهیم اطلاعاتی را در زمینه این ابزار در اختیار شما قرار دهیم. پس برای شناخت بیشتر این دستگاه مطالب عنوان شده را مطالعه کنید و در این پست با ما همراه باشید.

دستگاه چکش تخریب چیست؟

این وسیله یکی از بزرگترین ابزارهای برقی، بنزینی و شارژی محسوب می‌شود. دستگاه چکش تخریب از ابزارهای برقی بسیار قدرتمند و سنگین است که در کارهای ساختمانی از آن استفاده می شود. می توان گفت بیشترین کاربرد این ابزار در عملیات ساختمانی است، که برای تخریب انواع بتن، بلوکه، سازه ها، دیوارهای کاشی، سطوح غیر فلزی و… استفاده می شود.

حتی می‌ توان در تخریب آسفالت و سنگ های سخت هم از این ابزار کمک گرفت. عملیات تخریب توسط ضرباتی که با دستگاه چکش تخریب وارد می‌شود صورت می گیرد. بهترین وسیله ای که می توان با آن دیوار بتنی را خراب کرده و پنجره را بر روی آن نصب کرد همین ابزار است. این دستگاه همچنین می‌ تواند در عملیات حفاری هم کمک خوبی برای حفاران باشد و در کار معادن هم از ابزار کاربردی و حرفه ای محسوب می شود.

چکش تخریب، یک دسته ی بلند فلزی و بدنه ای سنگین دارد. کاربری که با این ابزار کار می ‌کند، باید نیروی بدنی بسیار خوب و مقاومت بدنی بالایی داشته باشد. کاربر می‌تواند با عمود کردن این ابزار به محل مورد نظر و قطعه ی کار با نیروی بسیار زیادی که اعمال می کند، ضربه را وارد کرده و تخریب را انجام دهد.

برای انجام عملیات تخریب سنگین از چکش های تخریب صنعتی استفاده می شود. در بعضی از انواع این ابزار سرعت ضربات وارده قابل تنظیم است که می ‌توان متناسب با محل کار مورد نظر، سرعت را تنظیم کرد. قدرت این چکش ها نیز بر اساس تعداد همین ضربات وارده در دقیقه اندازه گیری می شود. یا به عبارت دیگر واحد سنجش قدرت چکش بر مبنای ضربات وارده به محل مورد نظر، در دقیقه می باشد و می توان متناسب با محل کار قدرت را تنظیم کرد.

بسیاری از دستگاه چکش های تخریب ساخته شده ی موجود در بازار تنها قابلیت استفاده برای انجام کارهای سبک را دارند. اما همان طور که قبلا هم گفتیم نوع سنگین این ابزار هم موجود است، که برای تخریب و عملیات صنعتی از آن استفاده می شود و دارای وزن قدرت و البته قیمت بالاتری هم هست.

شرکت ها و برندهای مختلفی تاکنون چکش های گوناگونی را طراحی و تولید کرده اند که هر کدام از آنها برای کار خاصی طراحی شده اند. استفاده از دستگاه چکش تخریب فقط محدود به دیوارهای بتنی نمی‌ شود بلکه برای هر محیطی که دارای ضخامت زیاد و اندازه ی بزرگی باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمای خرید چکش تخریب

مبحث بعدی در مقاله چکش تخریب چیست اشاره به نکات مهم در هنگام خرید آن است. یکی از مهم ترین مسائلی که باید در خرید این دستگاه به آن دقت داشت، نوع قلم آن است. همان طور که گفته شد، این ابزار قادر است ضرباتی به سطح مورد نظر وارد نماید. تعداد ضرباتی که این ابزار در هر دقیقه به سطح مورد نظر وارد می کند نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وزن دستگاه از دیگر پارامترهایی است که در این ابزار باید مورد توجه قرار بگیرد. نوع و منبع تغذیه چکش تخریب، سیستم های جانبی مانند سیستم کنترل لغزش و کنترل سرعت از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. یکی دیگر از نکات مهم در هنگام خرید پیکور، شرکت تولیدکننده آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دستگاه چکش تخریب چیست و چه کاربردی دارد؟
دستگاه چکش تخریب چیست و چه کاربردی دارد؟
نکات مهم در استفاده از چکش تخریب

همان طور که گفته شد، این دستگاه از بزرگ ترین خانواده ابزارآلات به شمار می رود. به همین علت برای کار با آن باید برخی نکات را رعایت کرد. این نکات عبارتند از:

  • به دلیل وزن و ابعاد بزرگ محصول، شخصی که با آن کار می کند، باید توانایی کنترل آن را داشته باشد.
  • استفاده از این ابزار همراه با ارتعاش است. به همین دلیل می بایست از دستکش ضد ارتعاش برای کار با آن استفاده کرد.
  • همراه با فشار ملایم با دستگاه کار کنید.
  • هنگام تعویض قلم، دستگاه را خاموش کنید.
  • برای چکش تخریب بادی بهتر است آن را در فواصل زمانی معین روغن کاری کنید.
فرق بتن کن با دستگاه چکش تخریب چیست؟

دریل‌های بتن کن به منظور سوراخ کردن و کندن بتن و دیوار مورد استفاده قرارمی‌گیرد و بیشترین کاربرد آن در اموری مانند تأسیسات و نصب می‌باشد، ام اچکش‌های تخریب فقط به منظور تخریب اجسام بسیار سخت مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

همچنین چکش های تخریب به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • چکش تخریب چهار شیار
  • چکش تخریب پنج شیار

استفاده از این ابزار خطر ناک است. این خطر در ذات این ابزار وجود دارد. به دلیل وزن و قدرت زیاد این ابزار استفاده از آن سختی هایی را به همراه دارد. در زمان استفاده از چکش تخریب باید مواظب باشید شخصی که از نظر ایمنی ، ایمن نیست در کنار شما نباشد. شخصی که با این دستگاه کار میکند باید از کلاه ایمنی، ماسک گرد و غبار، عینک، چکمه های مخصوص و دستکش استفاده کند. از آنجایی که در زمان استفاده از این دستگاه به راحتی ممکن است تعادل خود را از دست دهید، باید در زمان استفاده فشار مناسبی را بر روی دستگاه وارد کنید.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code