انواع سیم و کابل کدامند؟

رای انتقال جریان برق و الکتریسیته از وسایل و ابزارهای مختلفی می توان استفاده کرد. در واقع استفاده از این ابزار ها در جهت این است که برق و الکترسیته را از یه نقطه به نقطه ای دیگر منتقل کنیم. برای این کار یکی از روش هایی که بهترین و مناسب ترین کاربرد را دارد سیم و کابل است. بنابراین در ادامه به این موضوع می پردازیم که انواع سیم و کابل کدامند و آن ها را معرفی کنیم.

انواع سیم و کابل کدامند؟

سیم و کابل رشته هایی فلزی هستند که از دو قسمت تشکیل شده اند. رشته های فلزی هادی الکتریسیته و سیگنال هستند. این رشته های فلزی که از دو بخش تشکیل شده اند دارای انواع و اندازه های مختلفی هستند و در موارد مختلف و متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه این مطلب برای آشنایی هر بهتر شما عزیزان با موضوع سیم و کابل چیست به صورت کامل هر کدام را تعریف و انواع آن را معرفی کنیم تا شناخت بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

سیم چیست؟

قبل از بررسی انواع سیم و کابل باید به تعریف این دو بپردازیم. در پاسخ به این سوال که سیم چیست؟ می توان با این جمله شروع کرد که؛ سیم رشته های فلزی هادی است که با کمک آنها می توان جریان انرژی را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل و اینکه دارای انواع مختلفی هستند.

انتقال انرژی از روش های مناسبی انجام می گیرد. یکی از روش های مناسب برای این کار استفاده از سیم است و با توجه به ساختاری که سیم ها دارند بهترین وسیله برای این کار است.

سیم یک رشته نازک از فلزی است که توانایی انتقال انرژی الکتریکی از مبدا به مقصد دارد. علاوه بر این کارها گاهی اوقات از سیم می توان برای انتقال داده نیز استفاده کرد که بیشتر در صنعت الکترونیک کاربرد دارد.

سیم ها دارای دو قسمت هستند که یک بخش آن لایه های فلزی هادی از جنس مس و یا آلومینیوم است و بخش دیگر آن شامل لایه پلاستیک جهت محافظت از لایه های فلزی است که در اکثر سیم ها از جنس فلز آلومینیوم استفاده می شود و دلیل آن نیز به این خاطر است که مس نسبت به فلز آلومینیوم قدرت بیشتری در رسانایی و انتقال جریان دارد.

سیم ها دارای اندازه و قطر های مختلفی هستند و پوشش آنها معمولا از جنس پی وی سی است. در واقع پوشش به چند جهت است. در قدم اول برای این استفاده می شود که محافظی برای انتقال جریان باشد. در اصل سیم ها به خاطر اینکه جریان برق را از خود عبور می دهند این پوشش باعث می شود تا خطر آفرین نباشد.

یکی از موضوعاتی که در مبحث سیم چیست باید به آن اشاره کنیم این است که از واحد میلی متر برای اندازه گیری آنها استفاده می شود. این مورد بسیار دارای اهمیت است. با توجه به اینکه سیم کاربرد های خانگی، صنعتی و … دارد این قطر نشان دهنده این است که از سیم با قطر های مختلف در چه مواردی می توان استفاده کرد.

کابل چیست؟

بعد از تعریف سیم و برای درک بهتر انواع سیم و کابل، بهتر است اشاره ای به تعریف کابل هم داشته باشیم. کابل رشته های فلزی هستند که دارای چندین هادی هستند و توسط یک پوشش پلاستیکی مور خفاظت قرار می گیرند. پوشش یا همان عایق از ضخامت بالایی برخوردار است و از رشته های فلزی در برابر آسیب ها حفاظت می کند.

کابل ها به گونه ای ساخته می شوند که برای آنها دارای انعطاف بالایی هستند تا بتوان از آنها در موارد مختلف استفاده نمود. برخی دیگر که کاملا خشک و ثابت هستند و در مسیر هایی استفاده می شوند که نیاز به انعطاف ندارد و مسیر عبور کاملا ثابت است.

در واقع می توان کابل ها را دو مدل دسته بندی نمود که کاربرد های مختلفی دارند. اولین آنها در کارهای برقی و دیگری در کارهای مخابراتی است. اما با توجه به شکل و اندازه و قطر آنها کاربرد های متنوعی دارند.

در بررسی انواع سیم و کابل بهتر است بدانید که کابل‌ها وسایل الکتریکی هستند که برای منتقل کردن جریان برق و داده های مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد گسترده ای دارند. از کابل ها می توان برای انتقال جریان در هر فاصله ای استفاده نمود.

کابل ها نیز مانند سیم دارای دو نوع فلز هادی مس و آلومینیوم هستند. مس با توجه به اینکه رسانایی قوی دارد و جریان را به خوبی از خود عبور می دهد می تواند یک گزینه مناسب برای استفاده در موارد صنعتی از جمله جوشکاری باشد. با توجه به اینکه یکی از انواع پر کاربرد کابل نوع کابل جوشکاری است بهتر است از کابل هایی استفاده شود که دارای ۱۰۰ درصد مس هستند.

کابل ها در شکل های مختلفی تولید و عرضه می شوند و در موارد مختلفی استفاده می شوند. به عنوان می توان به این اشاره کرد که کابل هایی که در صنعت ساختمان استفاده می شوند با کابل های مخابراتی تفاوت دارند. فلز کابل های ساختمانی از جنس مس هستند برای اینکه بتوانند جریان برق را به خوبی دهند.

انواع سیم و کابل کدامند؟
انواع سیم و کابل کدامند؟
انواع سیم

با توجه به تعریف اینکه سیم چیست و چه کاربردی دارد و وظیفه آن چیست می توانیم برای آن نواع مختلفی را معرفی کنیم که هر کدام یک کار و وظیفه خاصی را انجام می دهند.

در واقع کار همه سیم ها انتقال جریان است اما با توجه به کاربرد ها و جنس رشته های آن و همچنین اندازه و شکل دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه انواع سیم را معرفی می کنیم.

 • سیم افشان
 • سیم نیمه افشان
 • سیم لاکی
 • سیم ارت
 • سیم نایلون
انواع کابل

در ابتدای این مطلب به تعریف کابل چیست پرداختیم به صورت کامل درباره آن صحبت کردیم. با توجه به تعریفی که انجام شد متوجه شدیم کابل ها دارای انواع مختلفی و متنوعی هستند که در موارد مختلفی از آنها استفاده می شود و در واقع دامنه کسترده ایی از کاربرد دارند.

در زیر به انواع کابل اشاره می کنیم به صورت کامل آنها را معرفی می کنیم تا شناخت بیشتری از انواع کابل چیست بدست آورید.

 • کابل جوشکاری
 • کابل افشان
 • کابل شیلد دار
 • کابل آلومینیوم
 • کابل تخت
 • کابل فیبر نوری
 • کابل مفتولی یا خشک
 • کابل فشار قوی
 • کابل شبکه

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code