انواع پیچ + معرفی مدل ها

شما بدون هوا چند روز زنده اید شاید در حد چند دقیقه زنده بمانید. حال بگذارید سوال دیگری بپرسم آیا می‌توان بدون پیچ‌ها ابزاری ساخت یا نه؟ مسلماً خیلی کم؛ پس اهمیت پیچ ها در زمان ساخت وسایل به همان اندازه هوا برای زنده ماندن است. پیچ‌ها یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزاتی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اتصال دو قطعه از آنها استفاده می‌شود پس بدون پیچ‌ها نمی‌توان ابزاری ساخت. همین الان به اطراف خود نگاه کنید و ببینید چه ابزارهای دور و برتان پیچ دارد. مانیتور، تلویزیون، کولرگازی و آبی، موس و….. همگی داری انواع پیچ هستند. به طور کلی تنوع پیچ‌ها بسیار زیاد است و ما قصد داریم شما را با انواع پیچ‌ آشنا کنیم تا هنگامی که نیاز به پیچ داشتید بدانید حداقل کدام مناسب کار شماست؟

انواع پیچ + معرفی مدل ها

اول پیچ با مهره یا بدون مهره را بشناسید

در یک سری از پیچ‌ها برای استفاده از آنها نیاز به مهره است و یک سری دیگر بدون مهره قابل استفاده هستند. شما برای انتخاب انواع پیچ مد نظرتان باید دقت کنید که نیاز به پیچ‌های مهره‌دار دارید یا بدون مهره؟ در ادامه با انواع پیچ ها در این دو دسته آشنا می شویم.

اجزای پیچ

برای اینکه بتوانید درک درستی از یک پیچ داشته باشید. باید اجزای آن را بشناسید در شکل زیر اجزای پیچ کاملاً مشخص شده این اجزا شامل رزوه، کلگی، درایو است. همچنین زاویه رزوه و طول رزوه نیز در تنوع پیچ‌ها تاثیرگذار است. در تصویر زیر بخش های مختلف نشان داده شده است. بهتر است بدانید که فاصله بین دو رزوه را گام می گویند.

نحوه طبقه بندی پیچ ها

طبقه‌بندی پیچ ها بر اساس سه دسته انجام می‌شود.

  • عملکرد
  • کله گی
  • و درایو

که ما بر اساس هر کدام از این سه دسته انواع پیچ را به شما معرفی می‌کنیم.

طبقه‌بندی پیچ بر اساس شکل درایو

در این نوع طبقه بندی شکل کلگی جنس و ابعاد پیچ اهمیتی ندارد؛ تنها به درایور پیچ دقت می‌شود. درایور همانطور که مشخص است به شیارها یا همان خط‌هایی که بر روی کلگی پیچ وجود دارند؛ گفته می‌شود.

پیچ solted

در این پیچ‌ها بر روی کله‌گی یک شیار صاف وجود دارد که پیچ گوشتی باید داخل این شیار صاف قرار بگیرد. یکی از مشکلات هنگام استفاده از این نوع پیچ‌ها لغزش پیچ گوشتی می‌باشد زیرا شیار کاملاً صاف است. احتمال ساییده شدن لبه‌های شیار وجود دارد.

پیچ چهارسو

بر روی کلگی همانند علامت ضربدر است. در انگلیسی به آن فیلیپس و در فارسی به آن پیچ چهارسو گفته می‌شود.

احتمال پیچ خوردن پیچ گوشتی بسیار کم است. زیرا پیچ گوشتی از هر چهار طرف داخل درایو قفل می‌شود. طول شیار پیچ چهارسو از طول شیار پیچ صاف کوتاه‌تر است و با نیروی کمتری می‌توان این پیچ را باز کرد.

پیچ ترکیبی

این نوع پیچ ترکیبی از یک شیار صاف بلند و یک شیار ضبدر به صورت کوتاه است. در اصل این نوع پیچ ترکیبی از پیچ چهارسو با پیچ شیار صاف می باشد.

پیچ مربعی

پیچ مربعی همانطور که از اسمش مشخص است درایو آن به شکل یک مربع می‌باشد و در زبان انگلیسی به آن پیچ رابرسون گفته می‌شود. زیرا توسط شخصی به این نام در سال ۱۹۰۸ ساخته شده است.

در صورتی که راس ها دارای شیار های عمیق تری باشند می‌توان برای باز کردن این نوع پیچ ها از پیچ گوشتی چارسو استفاده کرد.

سوکتی

شیار درایو بر روی این پیچ‌ها به صورت شش گوش است اصولاً به آن پیچ آلن نیز گفته می‌شود.

پیچ ستاره‌ای

این نوع پیچ‌ها برای باز و بسته شدن نیاز به افراد متخصص دارند و شیار درایو بر روی این پیچ‌ها به صورت یک ستاره می‌باشد که برای اتصالات حساس و محکم از آنها استفاده و همانند پیچ‌های چهارسو می‌توانند گشتاور زیادی را تحمل کنند.

بر اساس شکل کلگی

این نوع از انواع پیچ ها همان قسمتی است که بر روی آن شیارها قرار می‌گیرند و می‌تواند شکل‌ها و زاویه متفاوتی را داشته باشد. تفاوت در شکل کلگی میزان نیروی وارد شده به پیچ را برای باز و بسته کردن آن تغییر می‌دهد.

پیچ با کلگی مخروطی شکل

از قسمت محل اتصال به کلگی زاویه کلگی بیشتر می‌شود و این زاویه عمدتاً ۹۰ درجه است. در صورت تغییر در زاویه بر روی بسته پیچ زاویه مخروط نوشته شده است. عمدتاً مخروط کلگی به طور مستقیم به بدنه پیچ وصل شده است اما در صورتی که مخروط بزرگتر از بدنه باشد بر روی پیچ عبارت آندرکات نوشته می‌شود.

پیچ تخت

نحوه اتصال کلگی به پیچ به صورت مخروط است اما سر آن کاملاً تخت و صاف می‌باشد و عمدتاً برای اتصالاتی استفاده می‌شود و می‌خواهیم بعد از وصل شدن هنگامی که بر روی جسم دست می‌کشیم هیچ برآمدگی احساس نکنیم.

انواع پیچ + معرفی مدل ها
انواع پیچ + معرفی مدل ها
پیچ کروی

در این نوع پیچ‌ها کلگی به صورت کمان یک بیضی است. همانند پیچ تخت هنگام استفاده در داخل قطعه قرار می‌گیرد و اتفاقاً زاویه‌ای که به صورت کمان دارند باعث می‌شود که دور تا دور پیچ به طور کامل درون قطع قرار گیرد و تنها محلی که می‌خواهیم پیچ گوشتی را داخل پیچ بگذاریم بیرون باشد تا بتوانیم به راحتی آنها را باز و بسته کنیم.

پیچ ماهیتابه‌ای

سریع کله‌ای در این نوع پیچ‌ها می‌تواند به صورت تخت یا بیضوی باشد اما محل اتصال کلگی به خود بدنه پیچ کاملاً صاف و همانند یک ماهیتابه می‌باشد.

به همین خاطر به آن پیچ ماهیتابه گفته می‌شود و عمدتاً این محل اتصال به صورت کاملاً تخت و وسیع است تا نیروی ضربه را به طور کامل بر روی سطح پیچ توزیع کند.

این ویژگی باعث می‌شود که پیچ در اثر ضربه‌های متعدد یا فشار تغییر شکل ندهد چون نیرو به مساحت بیشتری از یک نقطه وارد می‌شود

پیچ گرد

کلگی پیچ‌های گرد همانند پیچ‌های ماهیتابه‌ای به طور مستقیم به بدنه پیچ وصل می‌شود با این تفاوت که کلگی کاملاً به صورت دایره و برجسته است و زمانی که بر روی قطعه کار استفاده می‌شود یک برآمدگی بر روی سطح وجود دارد. دایره‌ای بودن کلگی باعث می‌شود در صورت برخورد دست یا اشیای دیگر به محل پیچ، آسیبی به آنها وارد نشود.

عمدتاً از این پیچ‌ها برای اتصال سرویس خواب در زیر کار استفاده می‌شود.

انواع پیچ شش گوش

کلگی این نوع پیچ‌ها به صورت شش گوش است و با پیچ‌هایی که شیارهای آن به صورت ۶ گوش است کاملاً متفاوت است. شیارهای بر روی این پیچ‌ها می‌توانند به صورت تک خط یا دو خط باشند از این پیچ‌ها برای اتصال قطعات سنگین استفاده می‌شود.

پیچ‌های آلن یا پیچ‌های کله استوانه‌ای

این نوع پیچ‌ها دارای کلگی با ضخامت بیشتری هستند که همانند یک استوانه می‌باشد.

پیچ دکمه‌ای

این نوع پیچ یک نوع پیچ تزیینی است و همانند یک دکمه می ‌باشد. تفاوت آن با پیچ دایره‌ای این است که می‌تواند بر روی سطح بالای آن کمی سطح تخت وجود داشته باشد. در واقع ناحیه مرکزی به صورت تخت است و اطراف آن به صورت منحنی است.

پیچ فیکس

همانطور که مشخص است از این پیچ برای فیکس کردن دو قطعه استفاده می شود.

پیچ تراست

این پیچ‌ها دارای نشیمنگاه بزرگ‌تری هستند و وجود نشیمنگاه بزرگ باعث می‌شود که نیرو توزیع شود و به قطعه و هیچ لطمه‌ای وارد نشود.

بسته‌بندی پیچ‌ها بر اساس عملکرد
پیچ خود رزوه زن

به وسیله این پیچ ها می توانید در سطوح مختلف رزو ایجاد کنید زیرا بر روی آن ها شیار هایی وجود دارد.

انواع پیچ خودکار

توسط این پیچ ها می توانید هر دو عملیات سوراخکاری و رزوه زنی را انجام دهید. علاوه بر این شیار هایی بر روی پیج وجود دارد انتهای پیچ نیز دارای سری تیزی است.

انواع پیچ چوب

از این چوب‌ها برای متصل کردن اشیای چوبی به یکدیگر استفاده استفاده می‌شود بر روی بدنه این پیچ ها رزوه وجود ندارد و قسمت شلنگ طولانی‌تر است تا کاملاً به داخل چوب نفوذ کنند و کلگی آنها به صورت صاف و تخت می‌باشد و جنس آنها فولادی است تا به راحتی داخل چوب فرو رود.

پیچ کف سازی

برای ساخت کپه‌های چوبی و عرشه‌ها و اسکله‌ها می‌توان از پیچ‌های چوبی استفاده کرد اما عمدتاً به دلیل وجود رطوبت در این محیط‌ها از پیچ‌هایی استفاده می‌شود که علاوه بر آلیاژ فولادی دارای یک روکش مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند و مقاومت بالایی در برابر تحمل سنگینی دارند.

پیچ نئوپان

از پیچ‌های نئوپان برای اتصال نئوپان‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود و همانند پیچ‌های چوب هستند که بهینه تر شده اند. در واقع این انواع پیچ، لبه‌های برنده‌تری دارند و از شلنگ بزرگتری بهره می‌گیرند تا به راحتی داخل سطوح نئوپانی فرو روند. در مورد این انواع پیچ ها می توان گفت که تمام بدنه آنها دارای رزوه‌های با گام‌های بلند است.

پیچ‌های ام دی اف

با توجه به اینکه ام دی اف از چوب سخت تر است پیچ‌های آن دارای رزوه‌های تیز و گام‌های نزدیک است تا به راحتی ام دی اف را سوراخ کند.

پیچ بشکه

در زمان‌های قدیم برای جابجایی مایعات از بشکه‌ها استفاده می‌شده است و ساخت بشکه‌ها بسیار رایج بوده است. برای آنکه بتوان بدنه و در بشکه را به یکدیگر اتصال داد، از پیچ‌های بشکه‌ای استفاده می‌شده است. این مدل از انواع پیچ‌ها ابعاد افراد بزرگ‌تری دارند یا صاف می‌باشد.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code