اصطلاحات مهم در صنعت هوای فشرده

یکی از اصطلاحات مهم در هوای فشرده CFM (Cubic feet per minute) مخفف فوت مکعب در دقیقه است. یعنی سرعت جریان یا میزان هوای تولید شده توسط آن در یک فشار معین. مقدار جریان هوا یا حجم هوایی که یک کمپرسور می‌تواند تامین کند، با CFM سنجیده می‌شود.

CFM (Cubic feet per minute)

لذا این اصطلاح برای اندازه‌ گیری حجم هوای استفاده شده (حجم هوای خارج شده از کمپرسور) بر حسب فوت مکعب در دقیقه است. بسیاری از ابزارهای پنوماتیک به حدود ۵ CFM نیاز دارند. اما به طور کلی این مقدار در کلیه‌ی ابزارها و دستگاه‌های بادی متفاوت است.

به عنوان مثال، یک ابزار بادی ممکن است تنها به ۰.۳ CFM نیاز داشته باشد، در حالی که نمونه‌ای دیگر به ۲.۲ CFM نیاز دارد. غالبا ابزارهایی که به صورت مداوم مورد استفاده قرار گرفته و به حجم بیشتری هوا نیاز دارند، CFM بالاتری دارند؛ یک ابزار بادی که مدام در حال چرخش است، به ۸ CFM نیاز دارد در حالی که میزان CFM دستگاه‌های کوچک بادی مخصوص ناخن تنها ۲.۸ CFM است.

CFM به دو شکل در نظر گرفته می‌شود:

اندازه گیری‌های CFM (جابه‌جایی/ نظری) صرفاً به توانایی اسمی موتور کمپرسور هوا اشاره دارد. به عبارت دیگر، حجم واقعی هوایی که موتور کمپرسور می‌تواند در هر دقیقه جابه‌جا کند (مقدار هوایی که وارد کمپرسور ‌می‌شود). این رقم به اندازه‌ی سیلندرهای پمپ باد و سرعتی که پمپ در آن کار می‌کند بستگی دارد. CFM (جابه‌جایی) نباید به عنوان یک معیار برای میزان توانایی کمپرسور هوا برای عملکرد یک ابزار هوای خاص یا مناسب بودن آن برای انجام یک کار ویژه مورد استفاده قرار گیرد.

CFM (درجه‌ی تحویل کمپرسور / FAD) اندازه گیری جریان هوا به صورت مفیدتر در هنگام تعیین قدرت کمپرسور هوا است، یعنی مناسب بودن آن برای استفاده با ابزارهای پنوماتیک و غیره که مجددا این مقدار با سرعت متر مکعب در دقیقه اندازه گیری می‌شود. FAD که مخفف تحویل هوای آزاد می‌باشد، مقدار هوای فشرده شده‌ای است که یک کمپرسور هوا در نتیجه فرایند فشرده سازی تخلیه می‌کند.

CFM از نوع FAD به طور معمول ۱/۳ کمتر از CSM جابه‌جایی است. به عبارت دیگر، حجم هوای فشرده شده‌ی واقعی تقریبا ۱/۳ کمتر از حجم هوای جوی است که یک کمپرسور هوا قادر به جابه‌جایی آن است. به عنوان مثال اگر کمپرسور شما ۱۰ CFM جابه‌جایی داشته باشد، CFM از نوع FAD در واقعیت حدود ۶.۵ خواهد بود.

لذا CFM جابه‌جایی، جریان هوایی است که توسط یک کمپرسور در یک محیط عالی و با راندمان ۱۰۰٪ کار می‌کند. در حالی که هیچ کمپرسوری وجود ندارد که ۱۰۰٪ کارآمد باشد. بنابراین، یک کمپرسور را با درجه‌ی تحویل CFM FAD خریداری کنید.

CFM اندازه‌ گیری در PSI معین است و با افزایش میزان اسب بخار (HP) افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، کمپرسورهای باد کوچک در مصارف خانگی ممکن است حدود ۲ CFM هوای فشرده تولید کنند، در حالی که کمپرسورهای صنعتی با ۲۰ اسب بخار می‌توانند در فشار ۱۸۰ PSI به جریان هوا در حدود ۱۰۰۰ CFM برسند.

اهمیت محاسبه‌ی CFM کمپرسور تا حدی است که از این واحد برای تعیین فشار هوای کمپرسورها برای ابزارها استفاده می‌شود. لذا اگر قصد خرید کمپرسور برای دستگاه‌ها و ابزارهای خود را دارید، ابتدا CFM را محاسبه کرده، سپس آن را تهیه کنید. اگرچه محاسبه‌ی CFM برای انتخاب همه‌ی تجهیزات پنوماتیک لازم نیست، اما در دستگاه‌ها و ابزارهایی با ظرفیت‌های بزرگ مانند آچارهای ضربه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال، یک آچار بادی ۱/۲ اینچی، ۳ CFM مصرف می‌کند، در حالی که آچارهای ‌۱ اینچی به ۱۰ CFM نیاز دارند.

SCFM

SCFM (Standard cubic feet per minute) از دیگر اصطلاحات مهم در هوای فشرده است که برای اندازه ‌گیری علمی‌تر و دقیق‌تر میزان حجم تولید شده توسط کمپرسور استفاده می‌شود. این اصطلاح با حذف اختلاف دما و رطوبت، به صورت دقیق حجم هوا را به صورت استاندارد اندازه ‌گیری می‌کند. محاسبه SCFM عبارت است از: ۱۴.۷ پوند در هر اینچ مربع (PSI)، ۶۸ درجه فارنهایت با ۳۶ درصد رطوبت نسبی.

اصطلاحات مهم در صنعت هوای فشرده
اصطلاحات مهم در صنعت هوای فشرده
PSI

از جمله اصطلاحات مهم در هوای فشرده که معمولا در کنار CFM استفاده می‌شود، PSI (Pounds per square inch و یا Pound force per square inch) به معنی پوند در هر اینچ مربع و یا نیروی پوند در هر اینچ مربع است. این اصطلاح برای اندازه ‌گیری میزان فشار چند پوند در یک اینچ مربع فضاست، یعنی مقدار نیرویی که یک کمپرسور هوا می‌تواند تحویل دهد. در نتیجه ۱۰۰ PSI برابر است با ۱۰۰ پوند نیرو در هر اینچ مربع. اغلب ابزارهای بادی (هوایی) به ۷۰ تا ۹۰ PSI نیاز دارند. هر نوع کمپرسور هوا با وزن متوسط می‌تواند به راحتی ۹۰ PSI را تحمل کند.

PSIA (Pounds per square inch absolute) به معنی پوند در هر اینچ مربع مطلق جهت اندازه گیری فشار هوا با توجه به ارتفاع و آب و هوا است.

PSIG (Pounds per square inch gauge) به معنی پوند در هر متر اینچ مربع اندازه گیری فشار نسبت به فشار محیط و جو می‌باشد.

با توجه به توضیحاتی که درباره‌ی اصطلاحات مهم در هوای فشرده‌ی کمپرسورها ارائه شد، برای عملکرد مناسب کمپرسور، باید از میزان جریان هوای کافی (CFM) و فشار صحیح (PSI) اطمینان حاصل کرد. بدین منظور، اپراتور باید رابطه‌ی CFM و PSI را به خوبی درک کند. زیرا در یک سیستم هوای فشرده، میزان فشار بر میزان جریان هوا تاثیر مستقیم دارد. بر اساس قانون بویل (Boyle):

P1 × V1 = P2 × V2

(P1 فشار اولیه و V1 حجم اولیه است، P2 و V2 به ترتیب فشار نهایی و حجم نهایی هستند.)

از آنجا که اندازه‌ گیری فشار مناسب مورد نیاز برای کمپرسور هوا دشوار است، بسیاری از اپراتورها در تعیین فشار این دستگاه‌ها اشتباه می‌کنند، PSI را افزایش می‌دهند تا فشار کافی کمپرسور حاصل شود. با این حال، فشار بیش از حد، که به عنوان تقاضای مصنوعی دستگاه نیز شناخته می‌شود، می‌تواند هزینه و اتلاف انرژی غیر قابل برگشتی را به دنبال داشته باشد (با توجه به اینکه به طور کلی برای هر ۲ PSI فشار تخلیه، میزان انرژی مورد نیاز ۱٪ افزایش می‌یابد).

شناسایی فشار مورد نیاز کمپرسور باد به دانش تجربی و همچنین درک نحوه‌ی خواندن تنظیم کننده‌ی فشار، که بر روی تجهیزات و ابزارهای پنوماتیک نصب شده است، نیاز دارد. بسیاری از تجهیزات صنعتی فقط به ۷۵ PSI احتیاج دارند، با این حال اپراتورها تمایل دارند سیستم‌های کمپرسور را بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ PSI تنظیم کنند که بیش از نیاز و توان دستگاه خواهد بود. با توجه به افت فشارهای غیر قابل پیش‌بینی که ممکن است در بین خشک کن‌ها و سیستم‌های تصفیه‌ی کمپرسور رخ دهد، اکثر اپراتورها می‌توانند فشار خود را تا ۲۵ PSI کاهش دهند.

صرف نظر از کاربردهای هوای فشرده شده با توجه به نوع تجهیزات، دستگاه‌ها و ابزارها، اطمینان از حفظ پالس دقیق در فشار و سرعت جریان برای عملکرد صحیح سیستم‌های پنوماتیک بسیار مهم است. علاوه بر این، کاهش تقاضای مصنوعی با نگه داشتن فشار و سرعت جریان در محدوده‌ی نزدیک از سطح بحرانی می‌تواند هزینه‌ها و مصرف انرژی را پایین نگه داشته و همچنین عمر سرویس سیستم هوای فشرده‌ی شما را به حداکثر برساند.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code