اره باغبانی و انواع آن؛ سامورایی تنها نیست!

آیا شما هم زمانی که نام برش چوب‌ به گوش‌تان می‌خورد، اره‌های باغبانی به یادتان می‌آید؟ جواب‌تان پر بیراه نیست. چرا که اره‌ها از پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزار برای برش درختان هستند.در این نوشتار رونیکس قصد داریم تا به اره‌ باغبانی، انواع آن و نکاتی که باید در هنگام خرید هر کدام از اره‌های باغبانی رعایت کنید، بپردازیم.

اره باغبانی و انواع آن؛ سامورایی تنها نیست!

اره باغبانی و کاربردهای آن

اره از ابزارهای اولیه بشر است و قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال دارد. ابزاری دستی که معمولا از آن برای برش شاخه‌های سبک درختان استفاده می‌شود. این ابزار که شامل یک دسته و تیغه است، مهم‌ترین ابزاری‌ست که هر باغبان به آن نیاز دارد.

اره باغبانی دستی که به دلیل شکل خاصش با نام اره سامورایی هم شناخته می شود، برای زیباسازی و تقویت درختان کاربرد دارد. اره‌ باغبانی معمولا دارای دندانه‌های بزرگ است تا برش‌ها را به سرعت انجام دهد. این اره‌ها شباهت زیادی به اره‌های چوب بری دارد اما تیغه‌های آن خاصیت کشسانی بالاتر و منعطف‌تر و تعداد دندانه‌های کمتری دارد.

همین‌طور دسته آن طوری طراحی شده که شاخه‌ها و هرس گیاهان به آسانی و با یک دست انجام خواهد شد. یکی از نکاتی که در سلامت باغ نقش مهمی دارد، شناسایی به موقع شاخه‌های بیمار درختان و هرس کردن آن‌هاست؛ چرا که این شاخه می‌تواند کل درخت را آلوده و خشک کند. اره باغبانی کار بریدن شاخه‌های خشک، مزاحم و بیمار درختان را به آسانی انجام می‌دهد. با پیشرفت تکنولوژی، سامورایی دیگر تنها نیست و اره‌های باغبانی موتوری هم برای راحت‌تر شدن کار وارد بازار شده‌اند.

انواع اره باغبانی

مانند هر ابزار دیگری، اره‌های باغبانی هم دارای انواع مختلفی است. اره‌های باغبانی به چهار نوع دستی، برقی، شارژی و بنزینی تقسیم می‌شوند. اره‌های باغبانی دستی هم به چهار دسته خم، مستقیم، تاشو و خم چندکاره تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها و کاربردهایشان می‌پردازیم.

اره باغبانی دستی

اره‌های باغبانی معمولا دارای یک تیغه و دسته هستند. تیغه‌ این اره‌ها از جنس فولاد مقاوم است و قابلیت تعویض دارد. طول این تیغه‌ها معمولا حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر و دارای دندانه‌های بزرگی است تا برش را به سرعت انجام دهد. همچنین دسته اره‌های باغبانی معمولا از جنس پلاستیک فشرده شده است تا از خستگی دست کاربر حین انجام کار جلوگیری کند.

شرکت رونیکس همواره هدف ارائه ابزار با کیفیت و متنوع برای کاربری‌های مختلف را داشته و دارد. به همین دلیل محصولات RH-3602، RH-3604، RH-3605، RH-3606، RH-3607، RH-3608 و RH-3609 را که هر کدام در یکی از هر چهار دسته اره‌های باغبانی دستی که در بالا به آن اشاره کردیم قرار می‌گیرند، با ویژگی‌های منحصربه‌فرد به بازار ابزار ایران عرضه کرده است.

اره باغبانی و انواع آن؛ سامورایی تنها نیست!
اره باغبانی و انواع آن؛ سامورایی تنها نیست!
اره برقی

با پیشرفت تکنولوژی، مانند هر ابزار دیگری شاهد انواع جدیدی از اره‌های باغبانی بودیم. اره برقی یکی از همان ابزارآلات است. مانند اره‌های دستی، این اره‌ها هم شامل دسته و تیغه است، با این تفاوت که منبع انرژی این اره‌ها برق شهری است. اره‌های برقی مدت زمان برش را به حداقل می‌رسانند و چوب‌ها را به آسانی هرچه تمام‌تر برش می‌دهند. دو محصول ۴۷۴۰ و ۴۷۴۲ در دسته اره برقی‌هایی است که توسط رونیکس به بازار ابزار عرضه شده است.

اره شارژی

اگر در جایی مشغول به کار هستید و امکان دسترسی به برق ندارید، ابزار شارژی مشکل شما را حل می‌کنند. اره‌های شارژی دقیقا همان ساختار برقی‌ها را دارند، با این تفاوت که منبع تغذیه آن‌ها باطری است. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که اره‌های شارژی برای کارهای سبک‌تر مناسب هستند و بهتر است برای فعالیت‌های گسترده از اره برقی و بنزینی استفاده کنید. اره زنجیری شارژی ۸۶۰۰ رونیکس به تازگی وارد بازار ابزار شده تا برش چوب‌ها را در هر مکانی بتوانید انجام دهید.

اره بنزینی

اگر به دنبال برش درخت‌های تنومند هستید، اره‌های بنزینی بهترین انتخاب برای شما است. البته باید توجه داشته باشید که صدای اره‌های بنزینی از انواع دیگر بالاتر است. در عین حال این نوع اره قدرت بیشتری هم دارد. رونیکس همانند دیگر انواعی که ذکر کردیم، اره‌های بنزینی ۴۶۳۵، ۴۶۴۷، ۴۶۵۰ و ۴۶۴۵pro را با ویژگی‌های منحصربه‌فرد راهی بازار ابزار ایران کرده است.

علاوه بر انواع اره‌ای که در این مقاله ذکر کردیم، دسته دیگری از اره‌های باغبانی به نام اره‌های سرشاخه‌زن در بازار موجود است. این اره‌های موتوری دارای دسته بلند و نازکی است تا نوک شاخه‌های درختان که قابل دسترس نیستند را هرس کنند. سرشاخه‌زن‌ها در سه دسته برقی، شارژی و بنزینی در بازار ابزار ایران موجود است.

نکات مهم در هنگام خرید اره باغبانی چیست؟

در زمان خرید اره‌های باغبانی باید به یک سری نکات توجه کرد. این نکات از صرف هزینه‌های زیاد در آینده جلوگیری می‌کند.

نوع اره: به نوع اره‌ها توجه کنید و بسته به کاربری مورد نیاز، اره باغبانی خریداری کنید. برای کارهای سبک از اره‌های دستی استفاده کنید. اگر قصد دارید درخت‌های زیادی را برش دهید، حتما از انواع موتوری استفاده کنید. اگر قصد دارید شاخه‌های سبک را برش بدهید و به برق دسترسی دارید، از اره‌های برقی استفاده کنید. اگر قصد دارید شاخه‌ای نازک را در دل طبیعت برش بدهید و به برق دسترسی ندارید از اره‌های شارژی استفاده کنید. انواع بنزینی برای برش درختان تنومند و کارهای سنگین مناسب و علاوه بر این در هر مکانی بدون نیاز به برق قابل استفاده است.

جنس تیغه: اولین نکته‌ای که در هنگام خرید اره باید به آن توجه کنید، کیفیت و جنس تیغه است. سعی کنید اره‌ای خریداری کنید که تیغه آن محکم، ضخیم و تیز باشد. تیغه‌های از جنس فولاد ضدزنگ بهترین انتخاب برای شما است.

تعداد دندانه‌های اره: تعداد دندانه‌های اره یکی دیگر از نکاتی است که یک اره باغبانی خوب را از بد جدا می‌کند. در زمان خرید تعداد دندانه‌های اره را در یک سانتی‌متر بررسی کنید. این عدد هر چه بیشتر باشد، سرعت اره کردن بالاتر می‌رود. اگر می‌‌خواهید برش را در سرعت بیشتری انجام دهید، حتما از اره‌های پردندانه استفاده کنید.

اندازه دندانه‌های اره: به اندازه دندانه‌های اره توجه کنید. اگر قرار است شاخه‌های بزرگ ببرید، باید سراغ اره‌های دندانه بزرگ بروید.

دسته اره: برش درختان فرآیند زمان‌بر و سنگینی است. به همین دلیل در زمان برش و هرس کردن شاخه‌ها ابزار باید به گونه‌ای باشد که دست کاربر را خسته نکند. این مساله در نمونه‌های موتوری خطرناک‌تر است و ممکن است باعث ایجاد حادثه شود. به همین دلیل حتما اره‌ای خریداری کنید که دسته‌های ارگونومیک داشته باشد.

قابلیت تعویض تیغه: یکی از نکات کاربردی و مهمی که بعضی از اره‌ها دارند، قابلیت تعویض تیغه است. با این ویژگی در صورت خرابی تیغه‌ها می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید.

قابلیت تاشو یا ثابت: اره‌های دستی در دو مدل ثابت و تاشو در بازار عرضه شده‌اند. اره‌های تاشو نسبت به اره‌های ثابت کاربرد آسان‌تری دارند اما قیمت‌شان بیشتر است.

جنس دسته اره: در اره‌های دستی به جنس دسته‌ها توجه کنید. معمولا دسته‌ها از جنس پلاستیک یا چوب ساخته می‌شوند. بهتر است دسته‌های پلاستیکی را خریداری کنید، چرا که به دلیل سبک بودن دست‌های شما را خسته نمی‌کند.

قیمت: قیمت اره‌ها به نوع، کاربردها و امکانات آن بستگی دارد. با توجه به نوع محصول و کاربری مورد نیاز اره باغبانی خود را خریداری کنید. به طور کلی اره‌های بنزینی به دلیل کاربردهای زیادی که دارند، از دیگر انواع گران‌تر هستند و بعد از آن‌ها اره‌های برقی و شارژی قرار می‌گیرند.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code