راهنمای خرید تیغ اره و آشنایی با انواع تیغ اره

در واقع خواندن این مقاله به عنوان یک راهنمای خرید تیغ اره برای شما محسوب می شود. تیغ اره‌ها در صنعت امروز بسیار گسترده هستند و انواع زیادی دارند. از تیغ‌های دیسکی و دایره‌ای شکل و آشنا مثل تیغ اره گرد بر، اره میزی، فارسی بر و … گرفته تا تیغ اره‌های به شکل قلمی و نواری مثل تیغ افقی بر، عمود بر و اره نواری و غیره از جمله این محصولات هستند که هر کدام نکات خاص خود را دارند و بهتر است قبل خرید یکی از آنها، از این نکات فنی آگاه باشید. در این مطلب به بررسی و معرفی انواع تیغ اره پرداخته‌ایم.

راهنمای خرید تیغ اره و آشنایی با انواع تیغ اره

تیغ اره چیست؟

تیغ اره به ابزاری فلزی با اشکال هندسی مختلف شبیه به یک صفحه دیسک و گرد یا قلمی، نواری ساخته شده گفته می‌شود که دارای لبه‌های دندانه‌دار منظم یکپارچه و بسیار تیز بوده و پس از نصب بر روی دستگاه‌های مخصوص خود، برای برش چوب، فلز، بتن، سطوح و قطعات مختلف استفاده می‌شود. اکثر تیغ اره‌ها از فولاد و استیل مرغوب و آلیاژهای با کیفیت آن ساخته شده و بسیاری از این گروه محصولات دندانه‌های الماسه دارند. تیغ اره‌ها با دو فاکتور و پارامتر اصلی به طور کلی دسته‌بندی می‌شوند.

یکی کاربرد و نوع دستگاهی که روی آن نصب و سوار خواهند شد؛ و دیگری نوع جنس و قطعه‌ای که می‌توانند برش دهند. به این ترتیب و به طور مثال تیغ اره گرد بر با فارسی بر، اره مویی، عمود بر، افقی بر و … فرق دارند. همینطور تیغ اره مناسب برش چوب، ام دی اف MDF، آهن، فولاد، لمینت و غیره … نیز متفاوت خواهد بود.

کاربری این تیغ‌ها بسیار گسترده بوده و در تمامی صنایع و عملیات برش مثل کارگاه نجاری، مکانیکی، معماری و ساختمان‌سازی، باغبانی و کشاورزی، آهنگری و جوشکاری و … کاربرد دارند. سایز و شکل هر کدام از تیغ‌ها در کاربری مختلف فرق می‌کند و گاهی حتی تعداد دندانه‌های آن در پروسه انتخاب مهم است. امروزه برای هر کدام از برش‌ها در این صنایع متنوع، به طور دقیق و مشخص تیغ اره مربوط به خود آن پروژه وجود دارد و اکیدا توصیه می‌شود برای برش هر نوع جنس و سطح، از تیغه و دستگاه مخصوص آن استفاده شود. سایز تیغ اره‌ها نیز بنا به شکل هندسی آنها بصورت طولی یا قطری و با واحد میلی متر، سانتی متر و اینچ اندازه گرفته می‌شود.

انواع تیغ اره از لحاظ جنس

توان برش و جنسی که یک تیغ اره می‌تواند برش دهد در اولویت اول خرید قرار دارد. مثل بسیاری از ابزارآلات، هر تیغ اره‌ای نیز مناسب هر کاری نیست! برای برش سنگ، بتن چوب، فلز، درخت و گیاهان و اجناس مختلف باید تیغ اره ایده‌آل برای همان جنس را تهیه کرد. از آنجا که انواع تیغ اره از لحاظ برش و توانایی کات اجناس مختلف بسیار مهم است در ادامه مطلب به طور جداگانه به هر کدام از این تیغه‌ها پرداخته‌ایم.

تیغ اره آهن بر

از آشناترین تیغ اره‌های بازار نوع آهن بر است که در گروه تیغ اره فلز بر قرار می‌گیرد. تیغ اره آهن بر هم بصورت قلمی و نواری و هم دیسکی تولید شده و دندانه‌های الماسه آن مخصوص برش انواع پروفیل، صفحات آهنی درب و پنجره و ورق‌های آهنی متنوع است. اره گردبرهای بزرگ آهنگری از نوع دیسکی آن استفاده می‌کنند؛ نوع نواری برای اره فلکه نواری خواهد بود و برای دستگاه‌های عمود بر، افقی بر و کمان اره دستی نیز نوع خطی و قلمی آن ساخته می شود. تیغه اره آهن بر معمولا دندانه‌های درشت‌تری نسبت به تیغ اره‌های برش فلزات سخت تر دارد و در یک تیغ کمان اره مناسب آهن، تعداد آنها چیزی در حدود ۱۴ تا ۱۶ دندانه در اینچ خواهد بود.

تیغ اره فلز بر

برای سایر فلزات مثل آلومینیوم، فولاد، مس، چدن و … نیز تیغ اره مربوط به خود وجود دارد که با نام تیغ اره فلز بر معروف است و از جنس فلز نرم به سخت دسته‌بندی شده و تغییر می‌کند. هر چه جنس فلز نرم تر باشد، دندانه‌ها درشت‌تر، تعدادشان کمتر و در سایزهای مشابه میزان نفوذ تیغه به عمق آن قطعه و جنس بیشتر خواهد بود. به طور مثال یک تیغه مس بر یا آلومینیوم بر در هر شکل و نوعی، دارای تعداد دندانه‌های کمتری نسبت به یک تیغه هم‌سایز با فولاد بر و چدن بر است اما قدرت عمق برش بیشتری دارد. اگر متوسط تعداد دندانه یک تیغ کمان اره آهن بر ۱۴ تا ۱۶ عدد در اینچ است، این عدد برای فولاد به ۱۸ تا ۲۲ عدد و برای چدن به ۲۸ تا ۳۲ عدد در اینچ می‌رسد.

راهنمای خرید تیغ اره و آشنایی با انواع تیغ اره
راهنمای خرید تیغ اره و آشنایی با انواع تیغ اره
تیغ اره چوب بر

یک اشتباه رایج در خرید و استفاده از تیغ اره‌های چوب بر، استفاده همزمان یک تیغ برش چوب برای MDF و سایر چوب‌هاست!… برای اینکه بدانید تفاوت تیغ اره گرد بر چوب ساده و تیغ اره ام دی اف بر چیست؟ بهتر است از نحوه ساخت، ساختمان، جنس دندانه و روکش آنها آگاه باشید.

تیغ اره لمینت بر

لمینت به نوعی از ام دی اف گفته می‌شود که روکش‌های مخصوصی دارد. تیغ اره‌های ام دی اف بر سری TCG که چیدمان و ساخت آنها از نوع دندانه FTG و TRZ بوده مخصوص لمینت‌ها با روکش‌های متنوع است و براحتی کار برش را انجام خواهد داد. تیغ اره گردبر چوب، ام دی اف و لمینت در سایزهای مختلف کوچک و بزرگ و با قطر ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر ساخته می‌شوند و تعداد دندانه‌های آنها با توجه به کاربری و سرعت و ظرفیت عمق برش کم و زیاد خواهد بود.‎

تیغ اره گرانیت بر

تیغ گرانیت بر که به صورت صفحه‌ای ساخته می‌شود و گاهی در دسته صفحه سنگ فرز نیز قرار می‌گیرد شباهت نسبی به یک تیغ اره چوب بر گرد بر دارد. تیغ اره گرانیت بر از الماسه و سگمنت صاف تشکیل شده و نوک الماسه آن برخلاف صفحه دیسکی چوب برها که دندانه‌ای و تیز هستند، بصورت همراستا با صفحه ساخته شده است. ضخامت این صفحه‌ها به همراه سگمنت بسیار نازک و بین ۱.۸ تا ۲.۶ میلی متر بوده تا براحتی در انواع گرانیت کارکرد داشته باشد. سگمنت این تیغ‌ها گاهی یکپارچه و گاهی بصورت جدا جدا ساخته می‌شود که نوع دوم کاربری بهتری داشته و فضای خالی بین سگمنت و الماسه‌ها به بافت برداری و برش بهتر، سریعتر و یکدست‌تر کمک می‌کند.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code