نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟

نگهداری مناسب از کمپرسور باد رابطه مستقیمی با افزایش طول عمر آن دارد. به دلیل خنک شدن هوای فشرده، متراکم شدن بخارات روغن و آب در بخش جداساز رطوبت، گیرنده های هوا، فیلترها و غیره صورت می گیرد. از این رو درین منظم این تجهیزات یک عملکرد اساسی در تعمیر و نگهداری کمپرسور باد به شمار می آید.

نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟

با استفاده از اتو درین در کمپرسور باد می توان اطمینان حاصل کرد که تاسیسات شما به طور پیوسته زه کشی و تخلیه می شوند و دیگر نیازی به درین دستی نیست و تنها در زمان های مقرر باید درین دستی انجام شود. با توجه به این توضیحات در ادامه اطلاعات دقیق تری از اتو درین، نحوه عملکرد آن در کمپرسور هوا و ویژگی های آن ارائه خواهد شد.

منظور از اتو درین چیست؟

زمانی که واژه «اتو درین یا تخلیه خودکار» استفاده می شود، منظور تخلیه اتوماتیک مخازن کمپرسور، خشک کن ها و فیلتر های موجود در کمپرسور باد است. اتو درین باعث افزایش طول عمر و راندمان بهتر دستگاه های هوای فشرده می شود. در حقیقت می توان گفت اتودرین شامل تمیز کردن بخش های بیرونی و بررسی گیج ها و شیر های موجود برای یافتن عیوب جزئی و بر طرف کردن آنها است.

مخزن کمپرسور هدف اصلی در auto drain به حساب می آید. صرف نظر از اینکه ظرفیت مخزن کمپرسور باد در حد خانگی (۵ لیتر) یا صنعتی (بیش از ۶۰ لیتر) باشد، پروسه اتو درین کاملا یکسان انجام می شود. در اتو درین معمولا از تایمر های ارزان قیمت مبتی بر تکنولوژی ADV استفاده می شود، با این حال در سیستم های بزرگ تر است از دستگاه ADV بدون تلفات هوا استفاده شود. به منظور درک بهتر از اتو درین بهتر است ابتدا با پروسه درین دستی آشنا شوید.

درین دستی در کمپرسور باد

به طور معمول گیرنده، یا همان مخزن کمپرسور هوا، مجهز به سیستم درین دستی می باشد. درین دستی مخزن یا منبع کمپرسور باد معمولاً در پایین ترین نقطه مخزن هوا قرار می گیرد. اگر تا به حال مخزن پمپ باد را درین کره باشید، قطعا می دانید که باید پمپ را برگردانید و شیر موجود در زیر مخزن را باز کنید.

موقعیت شیر درین دستی تقریبا غیر قابل دسترس ایت و حتما نیاز به این دارد که کمپرسور هوای فشرده را بخوابانید. اما دلیل قرار گیری درین در زیر مخزن این نیست که غیر قابل دسترس باشد بلکه دلیل این نوع طراحی اثر نیروی جاذبه است. در واقع وقتی شیر درین را باز کنید در اثر فعالیت کمپرسور هوا، آب ایجاد شده با فشار وارد مخزن می شود و به دلیل اینکه جاذبه آن را به سمت پایین می کشد به دنبال راه خروج می گردد.

در نتیجه از طریق درین دستی به بیرون منتقل شده و به همین سادگی درین پمپ هوا به صورت دستی انجام می شود. برای اینکه آب در داخل مخزن کمپرسورجمع نشود و باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم نگردد لازم است درین مخزن به طور پیوسته انجام شود.

درین مخزن کمپرسور باد در صنعت اهمیت بسیار زیادی دارد، زیاد چند ده گالن آب به طور روزانه در مخزن کمپرسور های باد صنعتی قرار میگیرد و باید راهی برای درین آن پیدا کرد. از این رو بهترین روش درین روزانه مخزن کمپرسور است. در نتیجه درین دستی به طور روزانه بسیار وقت گیر خواهید بود از این رو اتو درین در کمپرسور هوای فشرده ایجاد شده است.

بسته به اندازه کمپرسور باد و مدت زمانی از روز که کمپرسور کار می کند، نیاز به درین مخزن الزام بیشتری می یابد. با این حال درین روزانه مخزن کمپرسور باد عموما توسط تیم تعمیر و نگهداری نادیده گرفته می شود که نتایج نامطلوبی بر کیفیت هوای فشرده و نیز طول عمر کمپرسور دارد.

مشکل اصلی در زمانی که درین مخزن نادیده گرفته می شود، زنگ زدگی و خوردگی از داخل و نیز ضعیف شدن دیواره های آن و در نتیجه سوراخ شدن است. سوراخ شدن می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا هنوز مخزن در وضعیت خوبی قرار دارد و احتمالاً هنوز هم به درستی کار خواهد کرد، با این حال تمامیت ساختاری مخزن با مشکل مواجه می شود و نشتی پیدا می کند.

نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟
نقش اتو درین در کمپرسور باد چیست؟
دلیل انجام اتو درین در مخزن کمپرسور باد چیست؟

بسیاری از مردم گمان می کنند که مخزن کمپرسور باد در صورت عدم درین به موقع تنها سوراخ می شود و کمی نشتی پیدا می کند که آن هم مشکلی به حساب نمی آید و قابل چشم پوشی است. اما شواهد بسیاری وجود دارد که اثبات می کنند اگر مخزن کمپرسور باد به خطر بیافتد و سوراخ شود، ممکن است منجر به پاره شدن ورق مخزن شود، این می تواند باعث صدمات شدیدی به اپراتور و خود کمپرسور گردد.

علاوه بر این، مشکل دیگری که در صورت عدم اتو درین در پمپ باد به وجود می آید این است که آب یا زنگ زدگی می تواند از طریق مخزن وارد شیلنگ هوا گردد و منجر به آسیب دیدگی و از کار افتادگی ابزار مورد استفاده شود.

همچنین در روز هایی که هوا رطوبت بالایی دارد این احتمال وجود دارد در صورت عدم درین به موقع، رطوبت حاصل از آب باقیمانده در مخزن به خشک کن ها صدمه وارد کند و آنها را از کار بیاندازد. مقدار آب موجود در مخزن بر ظرفیت آن نیز تاثیر می گذارد.

در نتیجه گیچ فشار عدد اشتباه را به ما نشان می دهد که می تواند خطرناک باشد، مخصوصا زمانی که فشار هوای تولید شده در کمپرسور باد بالا باشد ولی گیج مقدار فشار پایینی را به اپراتور نشان دهد.

تمامی این مشکل ها از طریق اتو درین قابل پیشگیری هستند. این قطعه عمر مخزن و به طور کلی تمامی قطعات مربوط به کمپرسور هوا را افزایش می دهد به شرطی که به طور پیوسته و منظم انجام شود. زمانی که مخزن کمپرسور باد را درین کنید، تنظیمات فشار به حالت کارخانه باز می گردند که باعث صرفه جویی در انرژی بیشتری می شود زیرا دیگر نیازی نیست کمپرسور به فشار ناشی از آب در مخزن غلبه کند. با توجه به توضیحات بیان شده کاملا اثر و نقش اتو درین در کمپرسور باد مشخص می شود.

آدرس برق و صنعت امیری :

تهران، دماوند، جابان، جنب املاک امیری، برق و صنعت امیری

تلفن های برق و صنعت امیری :
۰۹۱۲۲۱۸۲۸۸۴
۰۹۱۰۲۱۸۲۸۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code